Kalciová mast: První pomoc pro podrážděnou pokožku?

Kalciová Mast

Co je kalciová mast?

Kalciová mast, nebo také mast s obsahem vápníku, je topická mast určená k léčbě drobných podráždění kůže. Vápník je v ní obsažen ve formě solí, nejčastěji jako glukonát vápenatý nebo laktát vápenatý. Tyto soli pomáhají zklidnit podrážděnou pokožku a urychlují její hojení. Kalciová mast se používá k léčbě různých kožních problémů, jako jsou: Ekzémy, popáleniny (včetně spálenin od slunce), štípance od hmyzu, akné, opruzeniny, drobné ranky a odřeniny.

Aplikace kalciové masti je jednoduchá. Nanáší se v tenké vrstvě na postižené místo několikrát denně dle potřeby. Před aplikací je důležité očistit a osušit postiženou oblast. Kalciová mast je obecně dobře snášena a nezpůsobuje vedlejší účinky. Vzácně se může objevit mírné podráždění kůže, jako je svědění nebo pálení. Pokud se u vás vyskytne jakákoli nežádoucí reakce, přerušte užívání masti a poraďte se s lékařem nebo lékárníkem.

Kalciová mast je volně prodejná v lékárnách bez lékařského předpisu. Před použitím si vždy pečlivě přečtěte příbalový leták. Pokud si nejste jisti, zda je kalciová mast pro vás vhodná, poraďte se s lékařem nebo lékárníkem.

Jak kalciová mast funguje?

Kalciová mast, neboli mast s obsahem vápníku, je oblíbeným pomocníkem při péči o suchou, popraskanou a podrážděnou pokožku. Ale jak vlastně funguje? Tajemství se skrývá v unikátním působení vápníku. Ten podporuje přirozenou obnovu kožních buněk a urychluje hojení drobných ranek a prasklin. Zároveň vytváří na povrchu pokožky ochrannou bariéru, která zabraňuje dalšímu vysušování a chrání před vnějšími vlivy. Kalciová mast je tak skvělým řešením pro suché ruce, popraskané paty, opruzeniny u miminek i podrážděnou pokožku po opalování. Díky svému šetrnému složení je vhodná i pro citlivou pokožku a alergiky.

Kromě vápníku často obsahuje i další prospěšné látky, jako je například glycerin, panthenol nebo alantoin. Tyto látky pokožku hydratují, zklidňují a podporují její regeneraci.

Při výběru kalciové masti je důležité dbát na její složení. Vybírejte si produkty s vysokým obsahem vápníku a s minimem parfemace a barviv, které by mohly pokožku dráždit.

Použití kalciové masti

Kalciová mast, neboli mast s obsahem vápníku, je lék k lokálnímu použití s prokázanými účinky na různé kožní problémy. Obsahuje vápník, minerál nezbytný pro zdravou pokožku. Kalciová mast pomáhá urychlit hojení drobných ranek, popálenin, odřenin a podráždění. Zmírňuje svědění a zánět spojený s ekzémy, dermatitidou a bodnutím hmyzem. Vytváří na pokožce ochrannou bariéru, která ji chrání před vnějšími vlivy a podporuje její regeneraci.

Před použitím kalciové masti je důležité si pečlivě přečíst příbalový leták a dodržovat pokyny lékaře nebo lékárníka. Mast se nanáší v tenké vrstvě na postižené místo a jemně se vtírá do pokožky. Frekvence aplikace se liší v závislosti na typu a závažnosti kožního problému. Kalciová mast je obecně dobře snášena, ale v některých případech se mohou objevit nežádoucí účinky, jako je zarudnutí, svědění nebo pálení. Pokud se u vás vyskytne jakýkoli nežádoucí účinek, přerušte užívání masti a poraďte se s lékařem. Kalciová mast je volně prodejná v lékárnách bez lékařského předpisu.

Vedlejší účinky

Vápníkové masti jsou obecně dobře snášeny a závažné vedlejší účinky jsou vzácné. Přesto, jako u všech léků, se i u nich mohou vyskytnout nežádoucí reakce. Mezi nejčastější patří mírné podráždění kůže v místě aplikace, jako je zarudnutí, svědění nebo pálení. Tyto příznaky obvykle samy odezní během několika dní a nevyžadují žádnou léčbu. Vzácněji se může objevit alergická reakce na některou ze složek masti, která se projevuje intenzivnějším svěděním, otokem, puchýři nebo kopřivkou. V takovém případě je nutné mast okamžitě vysadit a kontaktovat lékaře. Dlouhodobé a nadměrné užívání vápníkových mastí může vést k hyperkalcémii, tedy nadbytku vápníku v krvi. Hyperkalcémie se projevuje nevolností, zvracením, zácpou, únavou, svalovou slabostí a v závažných případech i poruchami srdečního rytmu. Pokud se u vás objeví některý z těchto příznaků, vyhledejte lékařskou pomoc. Pamatujte, že informace uvedené v tomto článku nenahrazují rady lékaře. V případě pochybností se vždy poraďte s lékařem nebo lékárníkem.

Značka Obsah vápníku (%) Cena za 100 ml (Kč)
Kalciová mast Dr. Müller 10% 129 Kč
Kalciová mast Galmed 5% 89 Kč

Alternativy kalciové masti

Kalciová mast, známá také jako mast s obsahem vápníku, je tradičním léčivem pro různé kožní problémy. Nicméně, na trhu existuje mnoho alternativ, které mohou být stejně účinné nebo dokonce lepší volbou v závislosti na vašich potřebách.

Pokud hledáte úlevu od svědění a podráždění, zkuste masti s obsahem oxidu zinečnatého. Oxid zinečnatý má zklidňující a protizánětlivé účinky a je vhodný pro suchou, popraskanou a podrážděnou pokožku.

Pro léčbu ekzému a dalších zánětlivých kožních onemocnění existují masti s obsahem kortikosteroidů. Tyto masti snižují zánět, svědění a zarudnutí. Je důležité si uvědomit, že kortikosteroidy by se měly používat pouze krátkodobě a pod dohledem lékaře.

Další možností jsou masti s obsahem rostlinných extraktů, jako je aloe vera, heřmánek nebo měsíček lékařský. Tyto byliny mají zklidňující, hojivé a protizánětlivé vlastnosti.

V neposlední řadě je důležité zmínit důležitost hydratace pokožky. Suchá pokožka je náchylnější k podráždění a infekcím. Pravidelné používání hydratačních krémů a mastí pomáhá udržovat pokožku hydratovanou a zdravou.

Při výběru alternativy kalciové masti je důležité zvážit typ kožního problému, závažnost příznaků a individuální potřeby vaší pokožky. Pokud si nejste jisti, jakou mast zvolit, poraďte se s lékárníkem nebo dermatologem.

Kalciová mast, ta zázračná emulze, co zklidní svědění a zahojí i ty nejmenší ranky.

Anežka Procházková

Kdy navštívit lékaře

Pokud používáte kalciovou mast nebo mast s obsahem vápníku a vaše příznaky se nezlepší do 7 dnů, nebo se dokonce zhorší, je důležité navštívit lékaře. Stejně tak byste měli vyhledat lékařskou pomoc, pokud se u vás objeví alergická reakce, jako je zarudnutí, svědění, otok nebo pálení.

Některé kožní stavy, které se zdají být banální, mohou vyžadovat specifickou léčbu. Lékař dokáže přesně diagnostikovat váš problém a doporučit vám tu nejvhodnější léčbu. V některých případech může být nutné užívání jiných léků, například kortikosteroidů.

Pamatujte, že samoléčba může být nebezpečná. Vždy se poraďte s lékařem nebo lékárníkem, pokud si nejste jisti, jaký přípravek je pro vás vhodný.

Kalciová mast a mast s obsahem vápníku jsou volně prodejné přípravky dostupné v lékárnách. Obvykle se aplikují na kůži a slouží k doplnění vápníku v pokožce, čímž podporují její regeneraci a hojení. Tyto masti mohou být prospěšné při léčbě drobných ran, odřenin, popálenin, ekzémů a dalších kožních problémů.

Před použitím kalciové masti je vhodné se poradit s lékárníkem nebo lékařem, zejména pokud máte citlivou pokožku, trpíte alergiemi nebo užíváte jiné léky. Dodržujte pokyny uvedené v příbalovém letáku a v případě jakýchkoli nežádoucích účinků přerušte užívání a vyhledejte lékařskou pomoc.

Publikováno: 08. 07. 2024

Kategorie: zdraví

Autor: Kristýna Sládková

Tagy: kalciová mast | mast s obsahem vápníku