Opar u dětí: Co byste měli vědět

Opar U Dětí

Co je opar u dětí?

Opar u dětí, známý také jako herpes simplex virus (HSV), je běžná virová infekce, která způsobuje puchýře a vředy. Existují dva typy viru HSV: HSV-1 a HSV-2. HSV-1 obvykle způsobuje opary kolem úst, zatímco HSV-2 je obvykle zodpovědný za genitální herpes. Děti se však mohou nakazit oběma typy viru v jakékoli oblasti těla.

Virus oparu se šíří přímým kontaktem s infikovanou osobou. Děti se mohou nakazit dotykem puchýřů, slin nebo jiných tělesných tekutin infikované osoby.

Příznaky oparu u dětí se liší v závislosti na závažnosti infekce. Některé děti nemusí mít žádné příznaky, zatímco jiné mohou mít bolestivé puchýře a vředy. Mezi další příznaky patří horečka, bolest v krku, oteklé žlázy a bolest hlavy.

Neexistuje žádný lék na opar, ale existují léky, které mohou pomoci zvládnout příznaky a zkrátit dobu trvání ohniska.

Příznaky a projevy oparu

Opary, ty otravné puchýřky, které se objevují nejčastěji na rtech, jsou způsobeny virem herpes simplex. Než se opar plně rozvine, můžete pociťovat svědění, pálení nebo brnění v místě, kde se brzy objeví. Postižená oblast může být také zarudlá a citlivá na dotek. Během několika dní se objeví malé, bolestivé puchýřky naplněné tekutinou. Tyto puchýřky se shlukují a tvoří větší puchýře. Po několika dnech puchýřky prasknou a vytvoří se strup, který se během 7 až 10 dnů zahojí. Mezi další příznaky oparu patří bolest v krku, oteklé uzliny, horečka a bolesti hlavy.

Příčiny a přenos oparu

Opary, nepříjemné puchýřky na rtech a v jejich okolí, jsou způsobeny virem herpes simplex (HSV). Existují dva typy tohoto viru: HSV-1, který obvykle způsobuje opary, a HSV-2, který je častěji spojován s genitálním oparem. Virus se přenáší přímým kontaktem s infikovanou osobou, například líbáním, sdílením nádobí nebo rtěnky. I když opary nejsou viditelné, může být virus stále přítomen a přenosný. Po první infekci zůstává virus v těle v neaktivním stavu a může se znovu aktivovat v důsledku stresu, oslabené imunity, hormonálních změn nebo vystavení slunečnímu záření.

Léčba oparu u dětí

Opary u dětí, ať už jde o puchýřky na rtech nebo v ústech, jsou bohužel běžnou záležitostí. Dobrá zpráva je, že většinou samy odezní během pár dní. Existují ale způsoby, jak nepříjemné příznaky zmírnit a urychlit hojení. Důležitý je klid a dostatek tekutin. Místo škrábání nabídněte dítěti chladný obklad nebo mu potírejte postižené místo kostkou ledu zabalenou do čistého kapesníku. Na trhu jsou dostupné volně prodejné gely a krémy s antivirovými účinky, které mohou zkrátit dobu hojení. Před jejich použitím se ale poraďte s lékárníkem nebo lékařem, obzvlášť u malých dětí. Pokud má dítě opar v puse a ztěžuje mu to jezení a pití, zajistěte mu stravu v tekuté formě. Dbejte na důkladnou hygienu, opar je totiž vysoce nakažlivý. Učte děti, aby si neolizovaly ruce, nesahaly si na puchýřky a nesdílely s ostatními příbory ani ručníky. Pokud se opar často opakuje, trvá déle než 10 dní nebo se objeví další komplikace, jako je horečka, zvětšené uzliny nebo otok v okolí očí, vždy vyhledejte lékaře.

Prevence oparu u dětí

Opary u dětí, obvykle způsobené virem herpes simplex typu 1 (HSV-1), jsou bohužel běžné. Dobrá zpráva je, že existuje mnoho způsobů, jak snížit riziko nákazy vašeho dítěte. Naučte své dítě, aby si neolizovalo prsty a nedávalo si je do očí a úst, jelikož virus se snadno šíří kontaktem. Důležitá je hygiena rukou, a to jak u dětí, tak u dospělých v jejich okolí. Pravidelné mytí rukou mýdlem a vodou, obzvláště před jídlem a po hraní venku, je zásadní. Pokud má vaše dítě opary, dbejte na to, aby si neškrábalo puchýřky a nesdílelo ručníky, příbory nebo jiné osobní předměty. Posilování imunitního systému vašeho dítěte zdravou stravou, dostatkem spánku a pravidelným pohybem také pomůže snížit riziko oparu a dalších infekcí.

Kdy navštívit lékaře

Pokud máte podezření na zdravotní problém, je vždy nejlepší poradit se s lékařem. Existují však situace, kdy je návštěva lékaře nezbytná co nejdříve. Mezi ně patří:

Vysoká horečka, která nereaguje na běžná léčiva

Silná bolest, která se nezlepšuje ani po užití analgetik

Náhlá ztráta vědomí nebo zmatenost

Obtížné dýchání nebo dušnost

Zvracení krve nebo krev ve stolici

Silná alergická reakce, jako je otok obličeje, rtů nebo jazyka

Zranění, která jsou silně bolestivá, krvácejí nebo brání pohybu

Náhlá změna zraku nebo sluchu

Neobvyklá menstruace nebo krvácení mimo cyklus

V případě pochybností je vždy lepší vyhledat lékařskou pomoc. Včasná diagnóza a léčba může výrazně zlepšit prognózu a zabránit komplikacím.

Publikováno: 08. 06. 2024

Kategorie: zdraví

Autor: Eliška Jiráková

Tagy: opar u dětí | zdraví