Svrab: Poznejte nepříjemné kožní onemocnění z fotografií

Svrab Foto

Svrab: Co to je?

Svrab je nepříjemné a svědivé kožní onemocnění způsobené drobným roztočem zvaným zákožka svrabová (Sarcoptes scabiei var. hominis). Tato mikroskopická havěť se zavrtává do svrchní vrstvy kůže, kde klade vajíčka. To vyvolává intenzivní svědění, které je obvykle horší v noci. Svrab je vysoce nakažlivý a snadno se šíří přímým kontaktem kůže na kůži, jako je například dotyk, sdílení oblečení, ložního prádla nebo ručníků. Mezi typické příznaky svrabu patří intenzivní svědění, vyrážka připomínající pupínky a drobné, zvlněné linie na kůži, které představují chodbičky vyvrtané zákožkou. I když je svrab nepříjemný, je léčitelný. Léčba obvykle zahrnuje krémy nebo pleťové vody na předpis, které zabíjejí roztoče a jejich vajíčka.

Příznaky a projevy

Příznaky se liší v závislosti na typu, závažnosti a individuální reakci organismu. Mezi běžné příznaky patří kýchání, rýma, ucpaný nos, svědění očí, slzení, bolest v krku, kašel, bolest hlavy, únava a horečka. U některých jedinců se mohou vyskytnout i kožní projevy, jako je kopřivka nebo ekzém. V závažnějších případech může dojít k dušnosti, sípání nebo otoku obličeje, rtů, jazyka nebo hrdla. Pokud se u vás vyskytne jakýkoli z těchto příznaků, je důležité vyhledat lékařskou pomoc.

Příčiny a přenos

Chřipku způsobují viry chřipky, které se šíří vzduchem, zejména kapičkami, jež se uvolňují při kašli a kýchání nakažené osoby. Můžete se nakazit i dotykem kontaminovaných povrchů a následným dotykem očí, nosu nebo úst.

K přenosu dochází nejčastěji v uzavřených prostorách a při blízkém kontaktu s nakaženými. Inkubační doba, tedy doba od nakažení po objevení prvních příznaků, je obvykle 1 až 4 dny.

Onemocnění je nejvíce infekční v prvních 3 až 4 dnech od začátku příznaků, ale někteří lidé mohou šířit virus i dříve, než se u nich příznaky projeví. Děti a osoby se sníženou imunitou mohou být infekční delší dobu.

Mezi faktory, které zvyšují riziko nákazy chřipkou, patří nízký věk, vysoký věk, oslabený imunitní systém, chronická onemocnění a těhotenství.

Pravidelné mytí rukou, zakrývání úst a nosu při kašli a kýchání a vyhýbání se kontaktu s nemocnými lidmi může snížit riziko nákazy.

Diagnostika svrabu

Podezření na svrab obvykle vysloví lékař na základě typických příznaků, jako je svědění, které se zhoršuje v noci, a výskyt vyrážky v charakteristických oblastech, jako jsou meziprstní prostory, zápěstí, oblast pasu a genitálie. Pro potvrzení diagnózy se používá několik metod:

Dermatoskopie: Lékař prohlíží postiženou kůži dermatoskopem, což je speciální lupa s vlastním zdrojem světla. To umožňuje lépe vidět typické projevy svrabu, jako jsou chodbičky zákožky svrabové.

Mikroskopické vyšetření: Odebere se vzorek kůže z postižené oblasti a prohlíží se pod mikroskopem. Cílem je nalézt zákožky, jejich vajíčka nebo trus, což by potvrdilo diagnózu.

Test inkoustem: Na postiženou kůži se aplikuje inkoust, který může proniknout do chodbiček zákožky. Po setření přebytečného inkoustu se chodbičky zobrazí jako tmavé linie.

Je důležité si uvědomit, že svrab je vysoce nakažlivé onemocnění a je důležité zahájit léčbu co nejdříve, aby se zabránilo jeho šíření.

Léčba a domácí péče

Léčba závisí na typu a závažnosti onemocnění. Váš lékař vám může doporučit volně prodejné léky proti bolesti, jako je paracetamol nebo ibuprofen, které zmírní horečku a bolest. Důležité je dodržovat pitný režim a odpočívat. V případě bakteriální infekce vám lékař může předepsat antibiotika. Je nezbytné dobrat celou předepsanou dávku antibiotik, i když se budete cítit lépe, abyste předešli vzniku rezistence na antibiotika.

Domácí péče hraje důležitou roli v procesu uzdravení. Dopřejte si dostatek spánku a pijte dostatek tekutin, jako je voda, bylinkový čaj nebo vývar. Vyhýbejte se alkoholu a kofeinu, které mohou dehydrataci zhoršit. Jezte lehká a výživná jídla, která vám dodají energii. Pokud máte horečku, zůstaňte doma a omezte kontakt s ostatními lidmi, abyste zabránili šíření infekce.

Prevence a tipy

Základem prevence je zdravý životní styl. Dbejte na dostatek spánku, jezte vyváženou stravu bohatou na ovoce, zeleninu a celozrnné produkty a pravidelně se hýbejte. Minimalizujte stres a dopřejte si dostatek relaxace. Pravidelně si myjte ruce mýdlem a teplou vodou, a to zejména po použití toalety, před jídlem a po kontaktu s nemocnými lidmi. Vyhýbejte se blízkému kontaktu s nemocnými a pokud jste sami nemocní, zůstaňte doma, abyste chránili ostatní. Nezapomínejte na pravidelné lékařské prohlídky a očkování. Dodržováním těchto jednoduchých tipů můžete výrazně snížit riziko onemocnění a podpořit své zdraví.

Kdy navštívit lékaře?

Pokud máte podezření na onemocnění, je důležité vyhledat lékařskou pomoc. Neodkládejte návštěvu lékaře, pokud se u vás objeví:

Vysoká horečka, která nereaguje na běžná léčiva

Silná bolest hlavy, která se zhoršuje

Zvracení nebo průjem, které trvá déle než 24 hodin

Dušnost nebo potíže s dýcháním

Změna vědomí, zmatenost nebo dezorientace

Silná bolest na hrudi

Náhlá slabost nebo ochrnutí končetin

Krvácení, které se nedaří zastavit

Silná alergická reakce, jako je otok obličeje, rtů nebo jazyka

Včasná diagnóza a léčba mohou výrazně ovlivnit průběh onemocnění a urychlit zotavení. Nepodceňujte varovné signály vašeho těla a v případě pochybností se vždy poraďte s lékařem.

Publikováno: 16. 06. 2024

Kategorie: zdraví

Autor: Vendelína Šmerhová

Tagy: svrab foto | kožní onemocnění