Trápí vás hypochondrie? Nemusíte se bát!

Hypochondrie

Co je hypochondrie?

Hypochondrie, někdy nazývaná úzkostná porucha z nemoci, je stav charakterizovaný nadměrným a iracionálním strachem z vážné nemoci. Lidé s hypochondrií si často špatně vykládají běžné tělesné pocity nebo drobné zdravotní problémy jako příznaky něčeho mnohem vážnějšího. Například, mírná bolest hlavy se může interpretovat jako nádor na mozku a zažívací potíže jako rakovina tlustého střeva. Tito jedinci nejsou simulanti, jejich strach a úzkost jsou skutečné a intenzivní, i když jsou jejich obavy neopodstatněné. Hypochondrie může vést k častým návštěvám lékaře, nadměrnému sebepozorování a vyhýbání se situacím, které by mohly vést k onemocnění.

Příznaky a projevy

Příznaky a projevy se liší v závislosti na typu a závažnosti onemocnění. Některé běžné příznaky zahrnují horečku, únavu, bolest hlavy, bolest svalů, ztrátu chuti nebo čichu, kašel, dušnost, bolest v krku, rýmu, nevolnost, zvracení a průjem. U některých lidí se mohou objevit kožní vyrážky, ztráta vlasů nebo změny nehtů. V závažných případech může dojít k zápalu plic, problémům se srdcem, poškození ledvin, neurologickým komplikacím a dokonce i smrti. Je důležité si uvědomit, že ne každý, kdo se nakazí, bude mít příznaky. Někteří lidé mohou být asymptomatickí, což znamená, že nemají žádné příznaky, ale přesto mohou virus přenášet na ostatní.

Příčiny a rizikové faktory

Existuje mnoho faktorů, které mohou hrát roli v rozvoji daného zdravotního problému, a liší se od člověka k člověku. Mezi běžné příčiny a rizikové faktory patří:

Genetika

Věk

Životní styl

Kouření

Strava s vysokým obsahem tuku, cukru a soli

Nedostatek fyzické aktivity

Nadváha nebo obezita

Vysoký krevní tlak

Vysoký cholesterol

Stres

Nadměrná konzumace alkoholu

Užívání drog

Některé léky

Vystavení se toxinům z prostředí

Je důležité si uvědomit, že se nejedná o vyčerpávající seznam a existují i ​​další faktory, které mohou hrát roli. Pokud máte obavy o své zdraví, je důležité poradit se s lékařem.

Diagnostika hypochondrie

Hypochondrie, někdy nazývaná úzkostná porucha z nemoci, není vždy snadné diagnostikovat. Neexistuje žádný jednoduchý test a příznaky se mohou u jednotlivých lidí lišit a časem se měnit.

Důležitým krokem je vyloučení jakýchkoli skutečných fyzických příčin vašich potíží. To obvykle zahrnuje návštěvu vašeho praktického lékaře a případně i specialistů.

Lékař se vás bude ptát na vaše příznaky, anamnézu a provede fyzické vyšetření. Může také nařídit testy, jako jsou krevní testy, rentgenové snímky nebo EKG, aby vyloučil jiné stavy.

Pokud lékař nenajde žádný fyzický důvod pro vaše příznaky a vy se nadále obáváte o své zdraví, může vás odkázat na psychologa nebo psychiatra. Tito odborníci na duševní zdraví jsou vyškoleni k diagnostice a léčbě hypochondrie.

Diagnostika hypochondrie je založena na kritériích uvedených v Diagnostickém a statistickém manuálu duševních poruch (DSM-5).

Léčba a terapie

Léčba a terapie se liší v závislosti na konkrétní diagnóze a individuálních potřebách pacienta. Obecně zahrnuje kombinaci psychoterapie, medikace a podpůrných opatření. Psychoterapie, jako kognitivně-behaviorální terapie (KBT) nebo psychodynamická terapie, pomáhá pacientům identifikovat a změnit negativní myšlenkové vzorce a rozvíjet zdravější mechanismy zvládání. Medikace, jako antidepresiva nebo anxiolytika, může být předepsána k úlevě od symptomů a zlepšení nálady. Důležitá jsou i podpůrná opatření, jako je psychoedukace, podpůrné skupiny a změny životního stylu, které pomáhají pacientům lépe zvládat jejich stav a zlepšovat kvalitu života.

Život s hypochondrií

Život s hypochondrií může být jako jízda na horské dráze. Jeden den se cítíte dobře, plní energie, a druhý den vás i to nejmenší kýchnutí přesvědčí o smrtelné nemoci. Neustálé obavy o zdraví, vyhledávání informací o nemocech a časté návštěvy lékařů, to vše patří k běžnému životu s touto úzkostnou poruchou. Důležité je si uvědomit, že hypochondrie je skutečná a léčitelná.

Prvním krokem je vyhledání odborné pomoci. Psycholog nebo psychiatr vám pomůže identifikovat spouštěče úzkosti a naučí vás, jak s nimi pracovat. Kognitivně-behaviorální terapie (KBT) je jednou z nejúčinnějších metod léčby hypochondrie. Pomáhá změnit negativní myšlenkové vzorce a chování, které k úzkosti vedou.

Kdy vyhledat pomoc?

Někdy je těžké poznat, kdy je čas vyhledat odbornou pomoc. Zde je pár signálů, že by pro tebe mohlo být prospěšné promluvit si s terapeutem:

Tvé problémy ti brání v každodenním fungování, ať už v práci, ve škole nebo v osobních vztazích.

Máš pocit beznaděje, smutku nebo úzkosti, které přetrvávají delší dobu a nedokážeš se jich zbavit.

Užíváš alkohol nebo drogy, abys zvládl/a své emoce.

Máš myšlenky na sebepoškozování nebo sebevraždu.

Tvé okolí si všimlo změn v tvém chování a vyjadřuje obavy.

Pamatuj, že vyhledat pomoc není známkou slabosti, ale naopak projevem síly a zodpovědnosti za své duševní zdraví.

Publikováno: 26. 06. 2024

Kategorie: zdraví

Autor: Eliška Jiráková

Tagy: hypochondrie | psychické onemocnění